Vybírání v poli a jeho nácvik
Vedle bloku je vybírání v poli nejdůležitějším prostředkem k obraně tvrdých útoků a je rozhodujícím faktorem pro zakládání protiútoku. Obrana vyžaduje u hráčů sílu v nohách, rychlost a morální nasazení.
Vybírání obouruč ve stoji
Nejefektivnější obranou v poli je vybírání obouruč ve stoji.
1.Pozoruj zakládání útoku soupeře a snaž se předem vyhodnotit směr soupeřova útoku
2.momentě obranného zákroku musí hráč stát v obranném postavení – kolena pokrčena, široký stoj (postavení chodidel vedle sebe), paže jsou mírně před sebou, předloktí mírně do stran a dlaně směřují vzhůru. Těžiště těla je na špičkách nohou.
3.Při kontaktumíčem jsou paže napnuté, sílu úderu tlumí paže a tělo. Poloha paží a těla určuje směr letu míče po obranném zákroku.
4.Po obranném zákroku se tělo opět natahuje, hráč se zapojí do dalšího dění hry – následný útok, vykrývání….
Učení vybíraní obouruč ve stoji
1.Cvičení jednotlivců. Zaujmutí obranného postavení cvičíme bez míče. Obranné postavení cvičíme po vykonání různých pohybů – pohybů vzad,pádu, po vysunutí ze základního postavení obrany atd. Trenér dává signály.
2.Cvičení jednotlivců – Sedaná – Tři medicinbalytrojúhelníku, medicinbaly jsou vzdáleny od sebe minimálně 4 metry. Po signálu běží hráč k medicinbalu a sedne si na něho s obranným postavením v momentě kontaktu s míčem, poté vstane a běží k dalšímu medicinbalu a provádí stejné cvičení. Přitom se vždy otáčí směrem k síti proti útočnému úderu.
Varianta – ke zvýšení objemu a intenzity zařaďte více sérií – více kol. Toto cvičení může provádět najednou více hráčů nebo je možné cvičení zařadit v soutěžní formě.
3.Cvičení ve dvojici. Hráč A a B stojí proti sobě. Hráč A si nadhodí míč a útočí proti hráči B, hráč B vybírá míč. Po deseti opakováních se hráči mění.
4.Cvičení ve skupině – Hráči A a B stojí na jedné straně a hráč C stojí na druhé straně. Strana se dvěma hráči má míč. Hráč A útočí do hráče B, ten přihrává míč na hráče C a ten vrací míč zpět. Po jakékoliv přihrávce se přihrávající hráč přesouvá na druhou stranu.
5.Skupinové cvičení – Hráč B stojízóně IV, hráč A v zóně 3, hráč D stojí v zóně II, hráč C stojí v zóně V a hráč v zóně I. Hráč v zóně III nahrává do zón II a IV, kde hráči útočí do hráčů zadní řady. Hráči zadní řady přihrávají míč opět zóny III, kde hráč A nahrává do zóny II nebo IV. Po deseti obranných zákrocích se tým posune o jednu rotaci.
Z němčiny přeložil Radek Krpač